Svaz letců České republiky

stráky příznivců letectví
Události

Memorandum MO AČR o výměně L-159 za jiný letounMO podepsalo memorandum o výměně L-159 za jiný letoun

Denní zprávy / Vojenské letectvo Autor: redakce v 24.04. 2008 – 09:51 AM


Zástupci ministerstva obrany a konsorcia EADS včera podepsali memorandum o porozumění, které se týká výměny pěti nepotřebných českých letadel L-159 za jeden nově vyrobený transportní letoun španělské firmy CASA C-295M. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Memorandum, jehož vznik schválila v pondělí vláda, je prvním krokem k jednání plánované o výměně a následném odkoupení letadel.

Společnost EADS nabídla ministerstvu obrany odebrat pět kusů nadpočetných bitevníků L-159 výměnou za jeden nově vyrobený taktický transportní letoun. „Zároveň předložila i nabídku na prodej dalších tří kusů letounů tohoto typu, včetně jejich logistické podpory,“ uvedl Čírtek.

V návrhu memoranda o porozumění je podle něj zakotveno i získání opce pro EADS na dalších pět nadpočetných letounů L-159 a pro ministerstvo získání opce na další dva letouny C-295M, která by mohla být podle potřeby nahrazena opcí na transportní letoun Airbus A400M.

Italský výrobce letadel společnost Alenia Aeronautica záměr české vlády spolupracovat s EADS kritizuje. Italové, kteří nabízeli armádě vlastní stroj, si myslí, že obchod je neprůhledný. Ministerstvo obrany však obchod považuje za transparentní.

Čírtek zmínil, že armáda opakovaně informovala italskou společnost o možnosti dát nabídku, která by počítala s výměnou za letouny L-159. „Klíčová pro ministerstvo obrany je otázka uplatnění nepotřebných L-159. V tomto bodě vyšla ministerstvu obrany vstříc pouze jedna firma,“ uvedl.

Podle něj nyní Česko s konsorciem EADS povede několik měsíců jednání. „Na jejich konci by měl být návrh smlouvy, se kterým půjde ministerstvo do vlády. Součástí materiálu bude i právní analýza hodnotící soulad zvoleného postupu s právem národním i právem unijním,“ doplnil dříve mluvčí.

(ČTK)


© Tyto stránky je možné využít pro další kopírování a publikování výhradně pro účely šíření dobrého jména českého letectva, udržování jeho slavných tradic s cílem šíření myšlenek svobody a demokracie. Články v rubrice Události nemusí vyjadřovat oficiální názor Svazu letců ČR
Správce Website plk. Mihule Josef, tiskový mluvčí SLČR, mihule@csletci.cz