Svaz letců České republiky

stráky příznivců letectví
Události

Mezinárodní kongres účastníků kosmických letů
Mezinárodní kongres účastníků kosmických letů


Ve dnech 4 – 10.10.2009 se uskutečnil v Praze kongres účastníků kosmických letů po názvem ASE XXII Planetary Congress s ústředním heslem – Vesmír pro všechny.

Assosiation of Space Explorers – ASE – je mezinárodní odborná a vzdělávací nezisková organizace založená v r.1985. V současné době má 320 členů, absolventů letů do vesmíru 34 různých národností. Za naši republiku je zde kosmonaut Vladimír Remek, člen Odbočky České Budějovice.

Ústředním motivem tohoto kongresu je dát příležitost nejen pro velké, ale i malé národy, ekonomiky a společnosti ( jako je Česká republika), dát příležitost ČR jako novému členu Evropské kosmické agentury a dát příležitost české vědě, výzkumu, průmyslu a službám.

Hlavní aktivity této organizace směřují do zvyšování kvalifikace, k mezinárodní výměně zkušeností mezi členy ASE, k vnějším vztahům členů ASE se širokou veřejností (kongresy) a podpora projektů ochrany Země před kolizí s vesmírnými tělesy (NEO).

Do Prahy se sjelo více jak padesát kosmonautů z různých zemí, včetně prvního čínského thajkonauta Yang Liweia. Odborné přednášky, setkání s mládeží v různých městech i vzájemná výměna zkušeností, to byly hlavní body každodenního programu. Účastníky kongresu a pozvané hosty přijal primátor Hlavního města – Pavel Bém a páteční závěrečné rozloučení v Betlémské kapli s vystoupením Bambini di Praga, bylo tečkou za touto akcí. Příští kongres bude za rok v Malajsii.

Autor tohoto článku byl náhradníkem našeho kosmonauta Vladimíra Remka. Na kongres byl pozván jako novinář a šéfredaktor Zpravodaje Svazu letců, takže otiskujeme i několik fotografií.

PelčákKosmo
Leonov, dvojnásobný Hrdina SSSR

PelčákKosmo1
Polský kosmonaut Miroslav Hermaszewski

Alexej Leonov, dvojnásobný Hrdina SSSR Polský kosmonaut Miroslav Hermaszewski

s Oldřichem Pelčákem a Vladimírem Remkem

ČíňanKosmo

Yang Liwei, první čínský kosmonaut s autorem článku

Autor: plk.Ing.Oldřich Pelčák– Odbočka č.26 , Praha

 


© Tyto stránky je možné využít pro další kopírování a publikování výhradně pro účely šíření dobrého jména českého letectva, udržování jeho slavných tradic s cílem šíření myšlenek svobody a demokracie. Články v rubrice Události nemusí vyjadřovat oficiální názor Svazu letců ČR
Správce Website plk. Mihule Josef, tiskový mluvčí SLČR, mihule@csletci.cz