Svaz letců České republiky

stráky příznivců letectví
Události

Deltaplán dosáhl 20M a ztratil seDeltaplán Falcon se ztratil


Test prototypu hypersonické zbraně amerického letectva neskončil na konci minulého týdne podle očekávání. Deltaplán Falcon dosáhl dvacetinásobku rychlosti zvuku a ztratil se.


Všechno přitom zpočátku probíhalo podle předpokladů. Mezikontinentální raketa Minotaur vynesla hypersonický deltaplán Falcon (HTV-2) vybavený nadzvukovým náporovým motorem do výšky 100 kilometrů. Následně prostředek dosáhl podle výzkumné agentury DARPA rychlosti 20Machů
Pak však bylo spojení s Falconem přerušeno a deltaplán, který měl spadnout do vln oceánu, se ztratil. Všechno kolem testu je zahaleno tajemstvím a informace o výsledku testu se objevily se zpožděním a jsou jen kusé.
DARPA se omezila už jen na konstatování, že šlo o první test. Další má přijít na řadu na počátku příštího roku.
Pentagon si od projektu slibuje, že získá vysoce účinnou konvenční zbraň, schopnou zasáhnout s ničivým účinkem kinetické energie cíl kdekoli na světě během jediné hodiny.

© Tyto stránky je možné využít pro další kopírování a publikování výhradně pro účely šíření dobrého jména českého letectva, udržování jeho slavných tradic s cílem šíření myšlenek svobody a demokracie. Články v rubrice Události nemusí vyjadřovat oficiální názor Svazu letců ČR
Správce Website plk. Mihule Josef, tiskový mluvčí SLČR, mihule@csletci.cz