Svaz letců České republiky

stráky příznivců letectví
Události

Poručík letectva Ivo Wirgel, NáměštV letošním roce uplynulo již 60 let od letecké katastrofy poručíka letectva Ivo Wirgela.
Byl pilotem u tehdejšího 20. stíhacího leteckého pluku v Náměšti nad Oslavou. V roce 955-1958 absolvoval letecké učiliště a ke svému útvaru přišel 8.12.1958.

Na letounech typu MiG-15 započal létat 23.1.1958 a osudného dne 3.8. prováděl třetí let. Poručík Ivo Wirgel byl starším pilotem u 3 letky, byl aktivní sportovec a na létání se připravoval poctivě a svědomitě. Byl náročný vůči sobě a svému mladšímu pilotu. Dosahoval dobrých výsledků v technice pilotáže, skupinové slétanosti a ve vzdušných bojích. I přes svoji mladost a menších leteckých zkušeností měl dobré výsledky a byl jedním z nejlepších starších pilotů u pluku.

Vzpomíná Milan Sivanič, který u 20sbolp měl sám tu čest sloužit a zaslal nám dokumenty a fotografii, aby byla známa tvář a příběh tohoto pilota, k němuž se osud tak krutě zachoval.

Zdroj: spis VUA Praha, autor foto je p. František Gregor.


© Tyto stránky je možné využít pro další kopírování a publikování výhradně pro účely šíření dobrého jména českého letectva, udržování jeho slavných tradic s cílem šíření myšlenek svobody a demokracie. Články v rubrice Události nemusí vyjadřovat oficiální názor Svazu letců ČR
Správce Website plk. Mihule Josef, tiskový mluvčí SLČR, mihule@csletci.cz